Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές 1500 ΧΡΟΝΙΑ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ - ΟΚΤ 2018

1500 ΧΡΟΝΙΑ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ - ΟΚΤ 2018

Η παραγωγή εικονικής πραγματικότητας του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού με τίτλο «Αγία Σοφία: 1.500 Χρόνια Ιστορίας», που παρουσιάστηκε στην υπερσύγχρονη Θόλο του Κέντρου Πολιτισμού «Ελληνικός Κόσμος», μας καλεί να ανακαλύψουμε αυτό το αριστούργημα της αρχιτεκτονικής και μαζί να καταδυθούμε στα 1.500 χρόνια ιστορίας του. Οι μαθητές της Ε΄ τάξης του σχολείου μας παρακολουθήσανε την ταινία στο Αρχαιολογικό μουσείο Ηγουμενίτσας, σε ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα προβολών, με 3D γυαλιά!

Η κατάδυση στα 1500 χρόνια ιστορίας αυτού του παγκόσμιου μνημείου πολιτισμού παρουσίασε μεταξύ άλλων: τη λύση σημαντικών αρχιτεκτονικών προβλημάτων εξαιτίας του βάρους του θόλου, το διάκοσμο του ναού, τις ζημιές από σεισμούς και στιγμές απόλυτης ιστορικής δόξας, αλλά και ανείπωτης βαρβαρότητας.

as4  as2

as3 IMG 20181018_104404